Artykuł sponsorowany
Praca na budowie wiąże się z szeregiem zagrożeń, dlatego tak ważne jest odpowiednio dopasowany do stanowiska strój roboczy. Powinien być zgodny z zasadami BHP i odpowiadać na określone w ryzyku zawodowym niebezpieczeństwa. W tym artykule poznasz bliżej ubiór BHP na budowie. Podpowiemy, z jakich elementów powinien się składać i co wziąć pod uwagę podczas jego kompletowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Ubiór BHP na budowie – podstawowe zasady
Ubiór BHP na budowie to zestaw składający się z ubrań, obuwia i dodatków, który jest zgodny z zasadami BHP i określonym na danym stanowisku ryzykiem zawodowym. Nie ma jednego uniwersalnego stroju, który byłby odpowiedni dla wszystkich pracowników budowlanych.
Odzież odblaskowa na budowie
Na niektórych stanowiskach odzież odblaskowa może być konieczna, a podczas pracy w innych warunkach jej noszenie będzie opcjonalne. Najważniejsza zasada dotycząca stroju na budowie to więc indywidualne podejście, które pozwoli zadbać o bezpieczeństwo pracownika w tych konkretnych warunkach, które obowiązują właśnie na jego stanowisku.
Odzież odblaskowa to bardzo ważna kategoria wśród odzieży do pracy na budowie (i w innych branżach). Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy w warunkach ograniczonej widoczności, po zmroku i w przestrzeniach ze wzmożonym ruchem pojazdów. Taka odzież posiada odblaskowy kolor (np. żółty lub pomarańczowy) i odbijające światło fluorescencyjne taśmy.

Na budowę często wybierane są spodnie, kurtki lub kamizelki odblaskowe. Pozwalają m.in. poprawić widoczność pracowników z dużej odległości (np. są lepiej widoczni przez osoby pracujące na wysokości, gdy znajdują się na dole) oraz ograniczyć ryzyko wypadków z udziałem pojazdów.
Odzież ochronna specjalistyczna a praca na budowie
Odzież odblaskowa to jednak nie wszystko. Duże znaczenie mają także inne kategorie odzieży ochronnej specjalistycznej – to właśnie one pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa podczas konkretnego ryzyka zawodowego.
Na budowie często wykorzystywana jest odzież trudnopalna, antyprzecięciowa czy antyelektrostatyczna. Warto wybierać odzież, która spełnia niezbędne w danej dziedzinie normy – najlepszą opcją jest zakup w sprawdzonym sklepie BHP. W profesjonalnym miejscu otrzymasz wsparcie podczas wyboru odzieży, dzięki czemu będzie ona nie tylko zgodna z przepisami, ale funkcjonalna i wygodna.
Bezpieczeństwo i komfort w stroju na budowę
Poza wyborem odpowiedniej kategorii odzieży, dzięki której powstanie odpowiedni ubiór BHP na budowie, warto zadbać również o to, aby zapewniała ona komfort pracy. To kwestie bezpieczeństwa stoją na pierwszym miejscu, ale warto pamiętać, że pracownik musi czuć się w ubraniach wygodnie – w końcu praca odbywa się często w dość wymagających warunkach. Dzięki temu będzie mógł skupić się na precyzyjnym wykonywaniu swoich obowiązków, bez konieczności np. poprawiania spodni.
Duże znaczenie ma także dopasowanie rozmiaru. Odzież nie może być za mała, gdyż będzie ograniczać ruchy. Warto wybierać funkcjonalne rozwiązania, np. zamiast klasycznego modelu spodni praktyczne ogrodniczki na szelkach.
Doskonałym wyborem są materiały, które są przewiewne i nie wzmagają pocenia się, a do tego odznaczają się wytrzymałością przy regularnym użytkowaniu i praniu. Dobrym wyborem, który stanowi kompromis między tymi dwiema cechami, jest połączenie bawełny i poliestru. Naturalna i oddychająca bawełna świetnie komponuje się z odpornym na uszkodzenia i trwałym poliestrem.
Co powinien obejmować strój BHP na budowie?
Kompletny ubiór BHP na budowie obejmuje odzież, obuwie i akcesoria, które pozwalają na w pełni bezpieczną pracę w warunkach panujących na konkretnym stanowisku. Poniżej podpowiadamy, jakie elementy warto wziąć pod uwagę podczas jego komponowania.
Ubiór na budowę
Ubrania na budowę muszą być dopasowane nie tylko do stanowiska, ale także pory roku.
Spodnie
Spodnie stanowią jedną z najważniejszych części ubioru pracownika budowlanego. Najczęściej wybierane są długie spodnie, jednak w niektórych przypadkach, jeśli pozwalają na to wymogi BHP, alternatywą mogą być modele z odpinanymi nogawkami. Doskonale sprawdzają się podczas wysokich temperatur, ale nie mogą stanowić kompromisu pod kątem bezpieczeństwa.
Spodnie robocze nie powinny ograniczać ruchów i muszą być dobrze dopasowane, aby nie wymagały nieustannego poprawiania. Dlatego do pracy na budowie chętnie wybierane są ogrodniczki. Szelki sprawiają, że pozostają na swoim miejscu.
Spodnie dla pracowników budowlanych powinny posiadać nakolanniki, ochraniające kolana podczas klęczenia. Możesz zdecydować się na model, który posiada wszyte na stałe nakolanniki lub opcję z miejscem na ich umieszczenie. Druga propozycja świetnie sprawdzi się u pracowników, którzy tylko w niektórych sytuacjach potrzebują tego typu zabezpieczenia kolan.
Spodnie powinny posiadać także odpowiednią liczbę kieszeni. Warto zadbać o ich różnorodność pod kątem wielkości i sposobu zamykania. Przydadzą się mniejsze i większe kieszenie, zamykane na suwak i otwarte. To właśnie w nich pracownicy umieszczą przedmioty, które potrzebują mieć pod ręką w codziennej pracy.
Koszulka, bluza i kurtka
Wybór górnej części garderoby zależy przede wszystkim od temperatury. Latem pierwszym wyborem jest koszulka, często z krótkim rękawem lub na grubych ramiączkach. Podczas chłodniejszych dni przydają się bluza i kurtka, które pozwalają zadbać o komfort cieplny nawet przy niskich temperaturach.
Wybierając kurtkę do pracy na budowie, podobnie jak w przypadku spodni, warto zadbać o to, aby posiadała ona odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Doskonale sprawdzają się różnorodne kieszonki. Zadbaj także o dopasowanie kurtki do pory roku – w zbyt grubym modelu jesienią pracownikom może być zbyt gorąco. Konieczny może być zakup dwóch kurtek, jeśli prace mają odbywać się także zimą.
Kombinezon
Kombinezon roboczy stanowi alternatywę dla górnej i dolnej części garderoby, gdyż łączy je w jednym stroju. Jest wygodny i świetnie sprawdza się na budowie, gdzie często trzeba się schylać czy sięgać po coś. Z kombinezonem częste poprawianie przesuwającego się stroju stanie się przeszłością.
Must have kombinezonu roboczego? Oczywiście kieszenie! Warto zadbać w ten sposób o funkcjonalność tej odzieży.
Kamizelka
Kamizelka przydaje się przede wszystkim jako zabezpieczenie, nie pełni roli odzieży mającej zapewnić komfort cieplny. Kamizelki odblaskowe są bardzo częstym wyborem na budowę, gdyż pozwalają podnieść ochronę pracowników przed wypadkami przy pracy.
Buty na budowę
Buty na budowę, podobnie jak odzież, muszą być ściśle dopasowane do występującego na danym stanowisku ryzyka zawodowego. Przykładowo niektórzy pracownicy muszą wymagać wyposażenia w buty trudnopalne.

Podstawowym obuwiem dla pracowników budowlanych zazwyczaj są buty ze wzmocnionymi podeszwą i noskiem. Dzięki temu chronią one stopy przy nadepnięciu na ostry element, np. gwóźdź, oraz przy upadku ciężkiego przedmiotu z wysokości – czyli dwóch sytuacjach, a które są narażeni budowlańcy.
Jaki model obuwia wybrać? Jeśli pracownicy potrzebują dodatkowej stabilizacji, dobrym wyborem mogą okazać się buty za kostkę. To wzmocniona amortyzacja, która pozwoli zapobiegać urazom np. podczas szybkiego przemieszczania się. Chętnie wybierane są również klasyczne buty robocze przed kostkę o kroju przypominającym obuwie sportowe, z odpowiednimi wzmocnieniami.
Środki ochrony indywidualnej na budowie
Na budowie poza odzieżą i obuwiem duże znaczenie mają także środki ochrony indywidualnej. Bardzo ważny jest kask, który sprawdza podczas pracy na wysokościach, ale jednocześnie zabezpiecza przed uderzeniem o wystające elementy i chroni głowę przed urazami w wyniku upadku przedmiotów z wysokości.
Kask często jest łączony z innymi zabezpieczeniami twarzy: maską, okularami i ochronnikami słuchu. Każdy z tych elementów musi być dopasowany ściśle do stanowiska pracy i panujących na nim warunkach. Przykładowo w niektórych przypadkach niezbędne będą zarówno nauszniki, jak i bardzo szczelna maska, zakrywająca większość twarzy. W innych mogą sprawdzić się wyłącznie okulary ochronne i półmaska.

Rękawice ochronne należą do standardowego stroju pracownika budowlanego. Mogą należeć do kategorii rękawic roboczych, które sprawdzają się na stanowiskach bez określonych zagrożeń. Warto wybierać modele powlekane lub z dodatkowymi wzmocnieniami. Szczególną ochronę dają specjalistyczne rękawice, np. spawalnicze czy termoodporne. Zimą niezbędne są modele ocieplane, gwarantujące komfort termiczny.
W przypadku pracy na wysokościach niezbędne są także szelki lub uprząż. Ich zadaniem jest powstrzymanie upadku z wysokości, np. podczas pracy na dachu.
Podsumowanie
Wiesz już, co powinien obejmować ubiór BHP na budowie. Kupując odzież, obuwie i dodatki, zawsze bierz pod uwagę czynniki ryzyka zawodowego występujące na danym stanowisku, aby pracownicy mogli cieszyć się bezpieczną i komfortową pracą – nawet w wymagających warunkach.
Warte zobaczenia
Wymiary cegieł – najpopularniejsze formaty i rodzaje. Praktyczne porównanie
Jaki blat do kuchni wybrać? Praktyczny poradnik
Żyworódka Daigremonta – uprawa i zastosowanie